Leczenie jedzenia napadowego

Zespół kompulsywnego jedzenia (ang. Binge eating disorder, BED) to jednostka chorobowa, należąca do grupy dolegliwości związanych z zaburzeniami odżywiania. Charakterystyczna dla tego stanu jest utrata kontroli nad ilością i jakością spożywanych posiłków. Jednocześnie nie współwystępują tu żadne zachowania kompensacyjne typu: zabiegi przeczyszczania jelit czy prowokowanie wymiotów.

Przyjmowanie posiłku to proces aktywujący w naszym mózgu układ dopaminergiczny, określany mianem układu nagrody. Ponadto, jeśli spożywamy słodycze, to stymulujemy także syntezę serotoniny w mózgu, czyli „produkcję” hormonu szczęścia. Efektem jest szybka, ale krótkotrwała poprawa samopoczucia, redukcja poziomu stresu. Jeśli napięcie nerwowe będzie się w nas utrzymywać przez dłuższy czas i zniwelujemy je poprzez pojadanie, by doznać chwilowej ulgi, może dojść do wytworzenia w sobie nawyku sięgania po jedzenie w stresie, gdy jest nam źle, a to bardzo prosta droga do zaburzeń kompulsywnego objadania się.

Spożywanie posiłków nie tylko gwarantuje nam uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych, ale także, obok redukcji stresu, zaspokaja inne pragnienia emocjonalne, takie jak poczucie miłości, przynależności, bezpieczeństwa, rozładowanie napięcia seksualnego. Człowiek przede wszystkim dąży do zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, dopiero po osiągnięciu tego stanu koncentrujemy się na realizacji dążeń wyższego rzędu, a ponieważ te są dla nas, jako istot myślących ważniejsze, brak możliwości ich zaspokojenia rodzi frustrację i może prowadzić do próby uzupełnienia braków poprzez łaknienia niższego rzędu, np. zajadanie. Bezpośrednim skutkiem kompulsywnego objadania się jest wzrost masy ciała, toteż zaburzenie to najczęściej diagnozowane jest pośród ludzi z nadwagą.

Jak leczyć jedzenie napadowe?

Kraków to miasto, w którym podobnie jak w wielu innych, kompulsywne objadanie się urasta do skali coraz większego problemu. Zwłaszcza kobiety nie radzą sobie ze stresem, presją społeczną, brakiem umiejętności zdrowego rozładowywania napięcia. Jedzenie dla coraz większej grupy osób staje się metaforą zapełniania wewnętrznej pustki, zmniejsza poziom stresu i strachu pacjenta. Drogą do wyleczenia są sesje psychodietetyczne, które pozwalają zlokalizować źródła jedzenia. Osoba dotknięta kompulsjami uczona jest stopniowo zdrowego panowania nad nimi, aż do momentu ich usunięcia i wyeliminowania – tak przebiega leczenie jedzenia emocjonalnego. Jeśli Ty, lub Twoi bliscy mają problem związany z napadowym objadaniem się, zapraszamy do współpracy, na pewno razem znajdziemy drogę powrotu do zdrowia!