Zmiana nawyków żywieniowych
Nawyki żywieniowe towarzyszą nam codziennie; są specyficznym rodzajem utrwalonych zachowań, związanych z przyjmowaniem pokarmu, powtarzalnych i mających na celu dostarczenie organizmowi składników odżywczych.
Prawidłowe żywienie jest niezwykle ważnym procesem ze względu na wpływ jaki ma na ludzkie ciało, jego rozwój i utrzymanie w dobrej kondycji psychofizycznej; aby ją utrzymać musimy dostarczać naszemu organizmowi właściwej i odpowiednio zbilansowanej ilości pokarmu.
Jeśli przestaniemy dbać o racjonalne, zbilansowane posiłki, znajdziemy się w grupie ryzyka zachorowalności na nadwagę, otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, dnę moczanową, hiperlipidemię. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja żywieniowa, która poprzez zmianę nawyków wyeliminuje niebezpieczeństwo zapadalności na różnego rodzaju schorzenia.
Jakie popełniamy najczęściej błędy żywieniowe?
- nieprawidłowo rozkładamy pod względem ilościowym i jakościowym posiłki w ciągu dnia; nie jemy śniadań, za obiad służy nam często kanapka, brakuje w diecie warzyw i owoców; gorący posiłek spożywamy dopiero wieczorem w połączeniu z kolacją, co daje efekt w postaci przeładowania żołądka tuż przed snem; jemy zwykle w pośpiechu, na stojąco, przed komputerem, rezultatem są wzdęcia, zaburzenia w trawieniu, zaburzenia snu i ogólnie złe samopoczucie;
- podjadamy; ponieważ jemy nieregularnie i nie przyrządzamy prawidłowych posiłków, zaczynamy podjadać między nimi; w konsekwencji kaloryczność naszej diety niekontrolowanie rośnie; wprowadzamy do niej tłuszcze nasycone czy cukry proste.
- zapominamy o jedzeniu owoców i warzyw; zwłaszcza surowych – efektem są deficyty w poziomie witamin i składników mineralnych;
- spożywamy zbyt wiele dań typu: fast food czy instant; są to produkty bardzo tłuste i wysoko przetworzone, bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia;
- zbyt mało wypijamy wody, zbawiennej dla organizmu;
Jak walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi? Przede wszystkim, należy uświadomić sobie ich istnienie. Później warto postawić sobie cel do realizacji, który wspomoże w walce o prawidłowe nawyki. Praca nad konsekwencją, cierpliwością i przekonania o trafności postępowania w aspekcie dbania o zdrowie, przeciwdziałania chorobom dietozależnym wzmocnią nas w procesie zmiany nawyków żywieniowych!